مِلانوم؛ خال های سرطانی خطرناک

به گزارش ایران عکس، ملانوم بیشتر موارد به صورت لکه ای تازه روی پوست ظاهر می شود، ولی ممکن است از خال های موجود هم شروع شود. ملانوم در هر جای بدن ممکن است ظاهر شود، ولی بیشتر در پشت مرد ها و پای خانم ها مشاهده می شود.

مِلانوم؛ خال های سرطانی خطرناک

دارسی شا هشت ماه پیش فهمید به سرطان پوست مبتلا شده

دارسی شا که در سلفورد معلم است هشت ماه پیش به سرطان پوست مبتلا شد. وقتی دانشجو بود و برای دیدن خانواده به خانه شان رفته بود مادرش متوجه شد که یک خال روی استخوان ترقوه اش بزرگ تر و تیره تر شده و او را تشویق کرد نزد پزشک برود. دارسی می گوید: دیدن این تغییرات در بدن خودمان خیلی سخت است، ولی خانواده ام توانستند آن را ببیند.

دارسی که 22 سال دارد به بی بی سی گفت: قبلا اسم ملانوم را هم نشنیده بودم. وقتی این اسم را از دکتر شنیدم نمی دانستم یعنی چه. من تنها پیش پزشک رفته بودم، چون انتظار شنیدن چنین چیزی را نداشتم. این چیزی نیست که در رادار جوان ها باشد.

نشانه های ملانوم را نمی شناختم

دارسی وقتی برای مسئله ای دیگر نزد پزشک رفته بود در این باره هم سوال کرد، ولی پزشک ابتدا معتقد بود چیز نگران کننده ای نیست. ولی دارسی از مقایسه عکس هایش متوجه شد خال در حال تغییر است و یک ماه بعد این نگرانی را دوباره با پزشکش در میان گذاشت. پزشک او را به بیمارستان فرستاد.

آنجا خال را برداشتند و به آزمایشگاه فرستادند تا از نظر سرطانی بررسی شود. دارسی این تجربه ترسناک را به خاطر می آورد: از بیمارستان مرا خواستند و گفتند سرطان پوست دارم. من درباره سرطان پوست اطلاعی نداشتم. انتظارش را هم نداشتم.

زخم روی پوست دارسی بعد از اولین عمل جراحی و قبل از تشخیص ملانوما

بعد از تشخیص سرطان، عمل دوم انجام شد، برداشت موضعی وسیع که در آن بخش بزرگتری از پوست سالم را برمی دارند تا ببینند سرطان گسترش یافته یا نه. نتیجه منفی بود با این حال دارسی هنوز نگران برگشتن سرطان است. اوایل دارسی از جای زخم هایش خجالت می کشید.

زخم ها با لباس یقه هفت پیدا بودند. او می گوید: من در مدرسه کار می کنم و نگران بودم که بچه ها به آن اشاره کنند، ولی این اتفاق نیفتاد.

ملانوم چیست؟

ملانوم که به ملانوم بدخیم هم معروف است، نوعی سرطان پوست است که می تواند به اعضای دیگر هم سرایت کند. ملانوم به اندازه سرطان های پوست غیرملانومی شایع نیست، ولی بنیاد پوست بریتانیا آن را یکی از خطرناک ترین سرطان های پوست توصیف می کند؛.

ملانوم بیشتر موارد به صورت لکه ای تازه روی پوست ظاهر می شود، ولی ممکن است از خال های موجود هم شروع شود. ملانوم در هر جای بدن ممکن است ظاهر شود، ولی بیشتر در پشت مرد ها و پای خانم ها مشاهده می شود.

طبق آمار مرکز تحقیقات سرطان بریتانیا، ملانوم بیشتر سالمندان را مبتلا می کند، ولی در قیاس با دیگر انواع سرطان در جوان تر ها هم به دفعات دیده می شود. بروز ملانوم در مردان و زنان از 20 تا 24 سالگی به بعد پیوسته افزایش پیدا می کند، ولی بطور متوسط، موارد جدید در خانم های جوان خیلی بیشتر است. در سالمندان برعکس است و در مرد ها بیشتر دیده می شود.

مولی می هیگ، چهره برنامه تلویزیونی جزیره عشق در شبکه آی تی وی بریتانیا، اخیرا به دلیل نگرانی از سرطان پوست، خالی را از ساق پایش برداشت. جراحی دو ماه پیش انجام شد. او بعد در اینستاگرام درباره جواب نمونه برداری نوشت:

به هیچ وجه انتظارش را نداشتم. او هنوز نگفته تشخیص چه بوده است، اما در روز های آینده یک جراحی دیگر خواهد داشت. مولی می می گوید هرگز فکر نمی کردم چنین اتفاقی در 21 سالگی برایم بیفتد و بر اهمیت به اشتراک گذاشتن داستانش تاکید می کند تا آگاهی در این زمینه بالاتر برود.

خوش شانس بودم

لوتی جکسون که 35 ساله دارد هفت سال پیش متوجه شد ملانوم بدخیم دارد. او می گوید شنیدن داستان چهره های معروفی مثل مولی می مهم است تا جوان ها علائم را نادیده نگیرند. لوتی که نزدیک برایتون در جنوب بریتانیا زندگی می کند یک روز سر کار متوجه شد خال گونه چپش با بسکمک از علائم هشدار سرطان پوست مطابقت دارد.

او در روابط عمومی یک شرکت کرم و ژل برنزه کار می کرد که یک برنامه سالانه برای افزایش آگاهی از سرطان پوست داشت و به غیر از این، هیچ اطلاعی از سرطان پوست نداشت.

با اینکه در اوت 2012 خال او غیرسرطانی تشخیص داده شد، در عرض سه ماه تغییر کرد و به جراحی نیاز شد تا آن را بردارند. تشخیص ملانوم بود.

او ماه پیش فرزند اولش را به دنیا آورد و بعد خال دیگری را از بالای سینه چپش برداشت که غیرسرطانی تشخیص داده شد. لوتی می گوید: من شانس آوردم، چون زود فهمیدم. الان می دانم اگر زود شناسایی نشود، می تواند خطر مرگ داشته باشد.

نمی دانم اگر جدی نگرفته بودم و بررسی نکرده بودم، هنوز زنده بودم یا نه. حرف زدن با دکتر پنج دقیقه وقت گرفت. زندگی همه بیش از پنج دقیقه ارزش دارد.

به دنبال چه باید گشت؟

توصیه می شود که همه ماهی یک بار پوستشان را در یک اتاق پر نور جلوی آینه قدی بررسی کنند تا بزرگ شدن یا تغییر غیرعادی را زود تشخیص دهند.

دکتر آنجالی مهتو متخصص پوست و سخنگوی بنیاد پوست بریتانیا توصیه می کند تمام بدن از جمله پوست سر، باسن، اعضای تناسلی، کف و لای انگشتان دست و پا را از نزدیک و در صورت نیاز با کمک یک فرد معتمد بررسی کنید.

عدم تقارن: یک طرف خال با طرف دیگر فرق دارد

حاشیه: حاشیه نامنظم، دالبری یا نامشخص

رنگ: رنگ خال یکدست نیست و متغیر است

قطر: خال هایی که اندازه شان بزرگ تر از شش میلی متر است

تغییر: خالی که اندازه، شکل و رنگش تغییر می کند

ملانوم (زرد و نارنجی) در میان سلول های سالم پوست (سبز) زیر نور فلورسانس

نشانه های دیگری که باید حواستان به آن ها باشد: خال های جدید، خالی که خیلی با خال های دیگر فرق دارد یا هر ضایعه پوستی که از آن خون بیاید یا بهبود پیدا نکند. دکتر مهتو می گوید: در صورت هر گونه نگرانی باید به متخصص پوست مراجعه کرد که پوست را کامل معاینه کند و شاید خال را بردارد یا از لکه یا رشد غیرعادی، نمونه بردارد.

عمل های جراحی دارسی درست قبل از محدودیت و تعطیلی های کرونا انجام شد. بعد از مدتی او متوجه توده ای زیر گوشش شد که او را نگران گسترش سرطان کرد. در اوج شیوع کرونا اسکن تشخیصی به تاخیر افتاد، ولی خوشبختانه وقتی انجام شد معلوم شد سرطانی نیست.

اما محدودیت های کرونا باعث شد که دارسی نتواند با دوستانش در باره ملانوم حرف بزند. او می گوید: این چیزی نبود که پای تلفن بگویم. باعث شد نتوانم حمایتی را از آن ها بگیرم که اگر این محدودیت ها نبود می گرفتم.

دارسی این عکس ها را برای دوستانش فرستاد تا نشان دهد خالش چگونه بزرگ تر شد. عکس ها با حدود یک سال فاصله گرفته شده اند

دارسی می گوید رسیدگی سریع به مسائل پوستی مهم است مخصوصا در چنین مواقعی که شاید فکر کنید نمی توانید نزد پزشک بروید یا این توجه مهم نیست.

اکنون دارسی با دوستانش صحبت کرده و حس خوبی دارد، چون چند نفر از او پرسیده اند چگونه متوجه تغییر خالش شده است. او می گوید عکس هایش را برای مقایسه به آن ها نشان داده و گفته چگونه رنگ خال متفاوت و حاشیه هایش نامنظم شده و بزرگ تر شده و نشانه ها را برایشان توضیح داده است: امیدوارم متوجه شده باشند و بدانند باید دنبال چه بگردند.

منبع: فرادید
انتشار: 13 آذر 1399 بروزرسانی: 13 آذر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1297

به "مِلانوم؛ خال های سرطانی خطرناک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مِلانوم؛ خال های سرطانی خطرناک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید