گامی دیگر در راستای استیضاح ترامپ

به گزارش ایران عکس، رای گیری روز پنجشنبه کمیته قضایی مجلس نمایندگان به آن اجازه می دهد که برای تحقیق و تفحص درباره فعالیت های رئیس جمهوری آمریکا از اختیارات قانونی خود استفاده کند.

گامی دیگر در راستای استیضاح ترامپ

به گزارش گروه بین الملل ایران عکس، کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت آن با دموکرات هاست موافقت نموده که تحقیق و تفحص پیرامون ضرورت استیضاح دونالد ترامپ را شروع کند و امیدوار است تا خاتمه امسال میلادی که کمی بیش از سه ماه از آن باقی مانده بتواند نظر نهایی خود را در این باره اعلام کند.

رای گیری روز پنجشنبه کمیته قضایی مجلس نمایندگان به آن اجازه می دهد که برای تحقیق و تفحص درباره فعالیت های رئیس جمهوری آمریکا از اختیارات قانونی خود استفاده کند و در صورت لزوم افراد را برای ادای شهادت و توضیحات به کنگره فراخواند و یا مدارک طبقه بندی را از مراکز دولتی تحویل بگیرد.

با وجود این، از آنجا که اکثریت مجلس سنا در اختیار جمهوری خواستار است بعید به نظر می رسد که کوشش های دموکرات ها در مجلس نمایندگان حتی در صورت نهایی شدن راه به جایی ببرد چرا که احضار و استیضاح رئیس جمهور در نهایت از سوی مجلس سنا عملی خواهد شد؛ جایی که میچ مک کانل، رئیس سنا و رهبر جمهوری خواستار در سه سال گذشته با تمام قوا به حمایت از ترامپ پرداخته است.

دیروز پنجشنبه اعضای کمیته قضایی مجلس نمایندگان در یک رای گیری داخلی دستورالعمل چگونگی تحقیق و تفحص از رئیس جمهوری را با 24 رای موافق در مقابل 17 رای مخالف به تصویب رساندند. یکی از مفاد این دستورالعمل ها به وکلا اجازه می دهد که از شاهدان احضار شده در جلسات علنی سوال و جواب نمایند.

به گزارش بی بی سی، کمیته قضایی مجلس نمایندگان که ریاست آن را جری ندلر، دموکرات برجسته بر عهده دارد بارها از ناکامی در احضار مقام های کاخ سفید و مانع تراشی بر سر شنیدن شهادت انتقاد نموده است.

ندلر روز پنجشنبه همزمان با تصویب این دستورالعمل گفت: برخی این روند را استیضاح می خوانند و برخی هم آن را تحقیق و تفحص مرتبط با استیضاح می دانند. از نظر قانونی تفاوتی میان این واژگان نیست و من شخصا دیگر به مباحث پیرامون الفاظ و نام این اقدام اعتنا نمی کنم.

اگر لزوم استیضاح رئیس جمهور در کمیته قضایی مجلس نمایندگان تصویب گردد، این موضوع در صحن علنی مجلس نمایندگان به رای گذاشته خواهد شد. در آن مرحله اگر اکثریت اعضای مجلس نمایندگان به استیضاح رئیس جمهور رای دهند، رئیس جمهور در مجلس سنا استیضاح خواهد شد. در جلسه استیضاح، اگر دو سوم نمایندگان سنا به برکناری رئیس جمهور رای دهند، او از این مقام کنار گذاشته می گردد و معاون رئیس جمهور جای او را خواهد گرفت.

به همین دلیل هم ممکن است در این مرحله، اقدامات کمیته تحت ریاست ندلر مهم به نظر نرسد. هر چند به لحاظ آیین نامه ای چنانچه روزی قرار باشد کنگره آمریکا ترامپ را استیضاح کند، فرآیند آن باید از همین کمیته قضایی مجس نمایندگان شروع شده بوده باشد.

به همین دلیل هم ندلر روز پنجشنبه با انتقاد مجدد از کارشکنی ها بر سر راه تحقیقات این کمیته گفته: بگذارید واضح بگویم تا جای شک و شبهه ای باقی نماند: اقداماتی که موضوع این تحقیق و تفحص قرار گرفته اند مواردی هستند که دموکراسی ما را تهدید می نمایند. ما قانونا موظفیم که در برابر این تهدید اقدام کنیم و این (تحقیق و تفحص) آن اقدام است.

اتهامات احتمالی که در جریان تحقیق و تفحص کمیته قضایی مورد توجه قرار گرفته عبارتند از: سوء استفاده از قدرت؛ کارشکنی در برابر احضاریه های کنگره و کوشش برای جلوگیری از اجرای عدالت از سوی رئیس جمهوری آمریکا.

در همین حال، جمهوری خواستار در کنگره مصوبه امروز کمیته قضایی مجلس نمایندگان را به شدت محکوم نموده اند.

رهبران ارشد حزب دموکرات هم معتقدند پافشاری بر استیضاح آقای ترامپ ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد و برای او طرفداران بیشتری دست و پا کند.

اگر کمیته قضایی تحت ریاست جری ندلر در خاتمه امسال میلادی درخواست به رای گذاشتن طرح استیضاح ترامپ در صحن علنی را بکند، این مجلس که اکثریت آن با دموکرات هاست می تواند با یک رای گیری و تصویب حداقلی آن از مجلس سنا بخواهد که ترامپ را استیضاح کند.

اما در حال حاضر از میان صدها نماینده دموکرات در این مجلس تنها چند نفر که اکثرا نمایندگان لیبرال دموکرات هستند از چنین طرحی با قاطعیت حمایت می نمایند.

نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان بارها تاکید نموده که به جای اصرار بر استیضاح باید بروی تحقیق و تفحص برای یافتن شواهد متقن قانون شکنی های احتمالی آقای ترامپ تمرکز کرد.

به همین دلیل پس از برگزاری نشست کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا و تایید راهبردها برای جلسات استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، پلوسی رئیس مجلس روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری در واشنگتن حضور یافت تا به سئوالات ایران عکس پاسخ دهد.

پلوسی گفته است زمانی که در سراسر کشور سفر می کنم، مردم می گویند خوب است که درباره نحوه پیشبرد کارها مراقب باشید.

موضوع استیضاح ترامپ باعث دو دستگی میان دموکرات هایی شده که کنترل مجلس نمایندگان آمریکا را در اختیار دارند. دموکرات های عضو کمیته قضایی به ریاست ندلر، از جمله برخی از لیبرال ترین اعضای مجلس، مشتاق پیشرفت روند استیضاح هستند.

اما افراد میانه رو، عمدتاً قانون گذاران دوره اول که در انتخابات سال 2018 انتخاب شده اند، نگران کوبیدن بر طبل استیضاح از طرف کمیته قضایی و اتفاقات در پی آن هستند.

به دلیل همین دو دستگی، ندلر و پلوسی به شکلی متفاوت درباره استیضاح ترامپ صحبت می نمایند. در حالی که ندلر به وضوح می گوید که اعضای کمیته او (کمیته قضایی) در حال پیشبرد مسئله استیضاح ترامپ هستند، پلوسی تمایلی به ذکر کلمه من ندارد و بارها گفته است که استراتژی (استیضاح) باید بر اساس قانون، تحقیق و دادخواهی باشد.

اقدام کمیته قضایی مجلس نمایندگان گرچه نمادین است اما نشان دهنده نخستین اقدام دستگاه قانونگذاری در زمینه یکی از سنگین ترین مسئولیت های کنگره است - این در حالی است که نمایندگان حتی بر سر برگزیدن نام برای اقدام شان به توافق نرسیده اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 26 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 368

به "گامی دیگر در راستای استیضاح ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گامی دیگر در راستای استیضاح ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید