ضرورت نگاه ملی و راهبردی به موضوعات کشور در مجلس

به گزارش ایران عکس، در ادوار مختلف مجلس شورای اسلامی گاهی اتفاق افتاده که اظهارنظرهای غیرکارشناسی و بدون اِشراف برخی نمایندگان هرچند از سر دلسوزی و خیرخواهی برای مردم، باعث بروز برخی مسائل در حیطه سیاست داخلی یا بین المللی شده است.

ضرورت نگاه ملی و راهبردی به موضوعات کشور در مجلس

به گزارش خبرنگاران به نقل از نورنیوز، مجلس شورای اسلامی به عنوان یکی از ارکان مهم در ساختار سیاست و حکومت در کشور، باید در فرایند تصمیمات مهم در امور مختلف تقنینی و نظارتی اثرگذار باشد.

این گزاره یک تعارف نیست و نظام مردم سالاری دینی حاکم بر جمهوری اسلامی هم از نقطه نظر جمهوریت و هم از زاویه اسلامیت، حساب ویژه ای روی مجلس باز کرده و به صورت بنیادین به آن اعتقاد دارد، چنانچه معمار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی (رض) فرمودند: مجلس در رأس همه امور است.

حال با توجه به آغاز دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی، لازم است با آسیب شناسی درباره عملکرد ادوار گذشته، جهت آینده از کژی ها و ناکارآمدی ها پالایش شده و نقش مجلس در تمشیت امور کشور فعال تر شود.

یکی از مهمترین مواردی که در ادوار مختلف مجلس همواره مورد بحث جدی منتقدین بوده، جابجایی اولویت های کشور و نگاه جناحی یا منطقه ای به جای نگاه ملی و راهبردی مبتنی بر منافع و امنیت ملی بوده است.

این مسئله دست کم از سه زاویه برای کشور هزینه زا بوده است: فرصت سوزی از وقت و سرمایه ملی در جهت رشد و تعالی کشور، بروز ناامیدی در مردم و کاهش سرمایه اجتماعی نظام به دلیل احساس ناکارآمدی و سوء استفاده دشمنان از موضوعات مختلف.

بر همین اساس همه اتفاقات مجلس اعم از اعلام مواضع و رأی دادن یا ندادن نمایندگان مجلس می تواند بر ابعاد مختلف سیاست داخلی و بین المللی و حتی زندگی روزمره و معیشت مردم نیز تاثیر داشته باشد.

در ادوار مختلف مجلس شورای اسلامی گاهی اتفاق افتاده که اظهارنظرهای غیرکارشناسی و بدون اِشراف برخی نمایندگان هرچند از سر دلسوزی و خیرخواهی برای مردم، باعث بروز برخی مسائل در حیطه سیاست داخلی یا بین المللی شده است.

به عنوان مثال ناگفته پیداست که اتفاقاتی چون اظهارات خلاف واقع فلان نماینده در موضوع هسته ای یا تحصن جمعی از نمایندگان در مجلس ششم، ماجرای یکشنبه سیاه (15 بهمن 91) در مجلس نهم، برخی اظهارات خارج از چارچوب سیاسی و قومیتی یا انتشار برخی اخبار و اطلاعات محرمانه از سوی نمایندگان مجلس دهم، چه عوارض سوئی بر اعتماد مردم از یک سو و جایگاه بین المللی کشور از سوی دیگر بار کرد.

بنابراین باید توجه داشت که ورود به این خطای راهبردی که مطالبه گری همراه با پروپاگاندا و استناد به مطالبی که از شفافیت و عقبه مشخصی برخوردار نیست نشانه توجه نماینده مجلس به مسائل مختلف کشور نیست و علاوه بر تضعیف جایگاه مجلس نزد آحاد جامعه به عنوان مرجع انتخاب نمایندگان، می تواند بر نحوه موضع گیری دیگر کشورها در قبال کشورمان نیز موثر باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: iranpixfa.ir شناسه مطلب: 1057

به "ضرورت نگاه ملی و راهبردی به موضوعات کشور در مجلس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت نگاه ملی و راهبردی به موضوعات کشور در مجلس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید